Q2010N5TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q2010N5TP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
TRIAC 200V 10A TO263
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
10A
RMS Current (Irms) :
10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
100A 120A
Packaging :
Tube
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Number of Elements :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
High Reliability
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Voltage - Rated DC :
200V
Hold Current :
50mA