PX10-AF6WP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PX10-AF6WP
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 12POS 3.4MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Packaging :
Tray
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Termination :
Solder
Contact Length - Post :
0.177 4.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
12
Connector Type :
Header
Contact Shape :
Square
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated :
600V
Color :
Black
Mount :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.583 14.80mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch :
3.4036mm
Number of Pins :
12
Number of Rows :
2
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Type :
Male Pin
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
PX
Feature :
Board Lock
Pitch - Mating :
0.134 3.40mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps) :
10A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Datasheets
PX10-AF6WP
Hirose PX10-AF6WP
PX Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tray Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 12-Position Board to Cable/Wire 0.583 14.80mm Height
PX10-AF6WP(30) Overview
Packaging for this item is Header.There is a mounting type of Through Hole, Right Angle for this device.It is necessary to use a Tray case for packaging the product.This product is part of the PX Series.Devices with 12 pins are available.In many ways, its Board Lock feature makes it more powerful.Through Hole is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~105°C Operating Temperature.