PX0741/S/50OHM
Mfr.Part #
PX0741/S/50OHM
Description
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Orientation :
Straight
Contact Material :
NOT SPECIFIED
MIL Conformance :
No
Impedance :
50Ohm
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 Washer
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Material :
Glass Filled Polyamide
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Connector Type :
Jack, Female Socket
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
RoHS Status :
RoHS Compliant
NOT SPECIFIED
Contact Termination :
Crimp
Additional Feature :
APPLICABLE CABLE: RG 58/CU
Mounting Type :
Panel Mount
Length :
29.5mm
Body Material :
Brass
Fastening Type :
Bayonet Lock
Center Contact Plating :
Silver
Body Finish :
Nickel
IEC Conformance :
Published :
Connector Style :
BNC
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Panel
Black
Number of Ports :
1
Gender :
Receptacle
Datasheets
PX0741/S/50OHM
Jack, Female Socket Bayonet Lock 50Ohm Bulk BNC Crimp 1 Port -20°C~70°C