PX0707/P/25
Mfr.Part #
PX0707/P/25
Description
CONN RCPT MALE 25POS GOLD SOLDER
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Dust Tight, IP68, Waterproof
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Bulkhead, PCB, Panel, Through Hole
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Current Rating :
1A
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Ingress Protection :
IP68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage - Rated :
50VAC/DC
DIN Conformance :
No
Feature :
Board Lock
Max Current Rating :
1A
Number of Positions :
25 (Power)
Shielding :
Unshielded
Housing Material :
Polyamide
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Polyamide (PA), Nylon
Total Number of Contacts :
25
Termination :
Solder
Fastening Type :
Threaded
Series :
Buccaneer®, Standard
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
MIL Conformance :
No
Orientation :
Keyed
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Color :
Black
Gender :
FEMALE
Number of Terminations :
25
Material Flammability Rating :
UL94 HB
IEC Conformance :
Max Voltage Rating (DC) :
5.05kV