PX0708/S/25
Mfr.Part #
PX0708/S/25
Description
CONN RCPT HSG FMALE 25POS PNL MT
Stock
41
In Stock :
41
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
25 (Power)
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Crimp and Solder Cup
Includes :
5 pcs - 1 Connector, 1 Locking Ring, 1 Nut, 1 O-Ring, 1 Washer
Orientation :
Keyed
Bulk
Contact Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Polyamide (PA), Nylon
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Panel Mount
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Material Flammability Rating :
UL94 HB
Termination :
Solder
Published :
2014
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
20 Weeks
Type :
For Female Sockets
Datasheets
PX0708/S/25
Bulgin PX0708/S/25
PX0708/S/25 Overview
PX0708/S/25 Features
Buccaneer®, Standard series
PX0708/S/25 Applications
There are a lot of Bulgin
PX0708/S/25 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT