PX0708/S/12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PX0708/S/12
Manufacturer
Bulgin
Description
CONN RCPT HSG FMALE 12POS PNL MT
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Circular Connector Housings
Includes :
5 pcs - 1 Connector, 1 Locking Ring, 1 Nut, 1 O-Ring, 1 Washer
Packaging :
Bulk
Orientation :
Keyed
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Dust Tight, IP68, Waterproof
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Positions :
12 (Power)
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
20 Weeks
Series :
Buccaneer®, Standard
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Housing Color :
Black
Termination :
Solder
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
UL94 HB
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp and Solder Cup
Note :
Contacts Not Included
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Shielding :
Unshielded
Datasheets
PX0708/S/12
Bulgin PX0708/S/12
PX0708/S/12 Overview
PX0708/S/12 Features
Buccaneer®, Standard series
PX0708/S/12 Applications
There are a lot of Bulgin
PX0708/S/12 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT