PVN012AS-TPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PVN012AS-TPBF
Manufacturer
International Rectifier
Package / Case
6-SMD (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
PVN012 - PHOTOVOLTAIC RELAY
Manufacturer :
International Rectifier
Product Category :
Solid State Relays
Control Current :
0.005A
Approval Agency :
UL
On-State Current-Max :
4A
Min Operating Temperature :
-40°C
Relay Type :
Relay
Resistance :
50mOhm
Max Output Voltage :
20V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
6-SMD (0.300, 7.62mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Capacitance :
400pF
Overall Height :
3.42mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Input Current :
25mA
Output Voltage :
20V
Forward Current-Max :
0.025A
Max Operating Temperature :
85°C
Max Input Current :
25mA
Isolation Voltage :
4kV
Termination Style :
Gull wing
Number of Elements :
1
Lead Free :
Lead Free
Throw Configuration :
SPST
Termination :
Gull wing
Series :
PVN, HEXFET®
On-State Resistance (Max) :
50mOhm
Mount :
PCB, Surface Mount
Load Current :
4A
Output Type :
AC, DC
Voltage - Input :
1.2VDC
Voltage - Load :
0V~20V
Current Rating :
4.5A
Number of Pins :
6
Optoelectronic Device Type :
TRANSISTOR OUTPUT SSR
Published :
Input Type :
DC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
PVN012AS-TPBF
Introducing Solid State Relays International Rectifier PVN012AS-TPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:6-SMD (0.300, 7.62mm), Circuit:SPST-NO (1 Form A), Number of Pins:6, PVN012AS-TPBF pinout, PVN012AS-TPBF datasheet PDF, PVN012AS-TPBF amp .Beyond Solid State Relays International Rectifier PVN012AS-TPBF ,we also offer AQY412SX, AQW214EH, AQY211G2SX, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V