PVA300P6RQ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PVA300P6RQ
Manufacturer
Banner Engineering
Description
PVA SERIES: 300MM ARRAY - RECEIV
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Maximum Operating Temperature :
+ 55 C
Sensing Distance :
78.740" (2m)
Minimum Operating Temperature :
0 C
Operating Supply Voltage :
12 VDC to 30 VDC
Series :
PVA
Sensing Method :
Through-Beam
Ingress Protection :
NEMA 2, IP62
Adjustment Type :
Base Product Number :
PVA300
Package :
Box
Product Status :
Active
Light Source :
GREEN LED
Voltage - Supply :
12V ~ 30V
Connection Method :
Cable with Connector
Cable Length :
78.74" (2m)
Output Configuration :
PNP
Response Time :
52ms
Operating Temperature :
0°C ~ 50°C
Datasheets
PVA300P6RQ
Banner Engineering PVA300P6RQ
12V ~ 30V PVA Series - Through-Beam 0°C ~ 50°C
PVA300P6RQ Overview
It is recommended to set the temperature of a photoelectric sensor to 0°C ~ 50°C in order to ensure reliable operation. Circuits or systems that use these components should have a voltage of 12V ~ 30V. Sensors with a response time of 52ms are considered ideal. A photoelectric sensor should have a supply voltage of 12 VDC to 30 VDC for maximum efficiency.
PVA300P6RQ Features
Sensing Distance: 78.740" (2m)
Response Time: 52ms
Operating Temperature: 0°C ~ 50°C