PVA100P6Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PVA100P6Q
Manufacturer
Banner Engineering
Description
PHOTO SEN 100MM PAIR 2M PNP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Operating Temperature :
0°C~50°C
Response Time :
20ms
Cable Length :
78.74 2m
Sensing Method :
Through-Beam
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Sensing Distance :
78.740 (2m)
Output Configuration :
PNP
Ingress Protection :
NEMA 2, IP62
Connection Method :
Cable with Connector
Light Source :
GREEN LED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
PVA
Voltage - Supply :
12V~30V
Datasheets
PVA100P6Q
Banner Engineering PVA100P6Q
12V~30V PVA Series Through-Beam 0°C~50°C
PVA100P6Q Overview
You should set the photoelectric sensor's temperature to 0°C~50°C for reliable performance. For these electronic components to work, the voltage should be provided by 12V~30V. For photoelectric sensors, 20ms is ideal.
PVA100P6Q Features
Sensing Distance: 78.740 (2m)
Response Time: 20ms
Operating Temperature: 0°C~50°C