PVA100N6Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PVA100N6Q
Manufacturer
Banner Engineering
Description
PVA SERIES: 100MM ARRAY PAIR - E
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Ingress Protection :
NEMA 2, IP62
Light Source :
GREEN LED
Base Product Number :
PVA100
Output Configuration :
NPN
Operating Supply Voltage :
12 VDC to 30 VDC
Voltage - Supply :
12V ~ 30V
Response Time :
20ms
Operating Temperature :
0°C ~ 50°C
Package :
Box
Series :
PVA
Connection Method :
Cable with Connector
Product Status :
Active
Sensing Distance :
78.740" (2m)
Sensing Method :
Through-Beam
Adjustment Type :
Minimum Operating Temperature :
0 C
Maximum Operating Temperature :
+ 55 C
Cable Length :
78.74" (2m)
Datasheets
PVA100N6Q
Banner Engineering PVA100N6Q
12V ~ 30V PVA Series - Through-Beam 0°C ~ 50°C
PVA100N6Q Overview
To make sure the photoelectric sensor works, set its temperature to zero. In order for these electronic components to function, the voltage should be set to 12V ~ 30V within the circuit or system. It's ideal for photoelectric sensors to have a response time of 20ms. For optimal efficiency, photoelectric sensors should have their supply voltage set to 12 VDC to 30 VDC.
PVA100N6Q Features
Sensing Distance: 78.740" (2m)
Response Time: 20ms
Operating Temperature: 0°C ~ 50°C