PV18-8LF-M
Mfr.Part #
PV18-8LF-M
Width - Outer Edges :
0.290 7.37mm
Length :
24.6mm
Length - Overall :
0.970 24.64mm
Insulation Diameter :
0.150 (3.81mm)
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Terminal Type :
Spring, Snap
Depth :
7.4mm
Material - Insulation :
Vinyl
Weight :
1.025119kg
Not Applicable
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Tongue Inside Opening :
0.160 (4.06mm)
Wire Gauge (Min) :
22 AWG
Wire Gauge (Max) :
18 AWG