PV18-10F-CY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PV18-10F-CY
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #10 RED
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Spade Connectors
Stud/Tab Size :
10 Stud
Factory Lead Time :
4 Weeks
Length - Overall :
0.930 23.62mm
Feature :
Brazed Seam
Termination :
Crimp
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Contact Plating :
Tin
Color :
Red
Wire Gauge :
18-22 AWG
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
HTS Code :
Contact Material :
Copper
ECCN Code :
EAR99
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Insulation Diameter :
0.150 (3.81mm)
Packaging :
Bulk
Width - Outer Edges :
0.350 8.89mm
Length :
23.622mm
Orientation :
Straight
Terminal Type :
Standard
Material - Insulation :
Vinyl
Tongue Inside Opening :
0.200 (5.08mm)
Depth :
8.9mm