PV18-6LFW-CY
Mfr.Part #
PV18-6LFW-CY
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 RED
Product Category :
Spade Connectors
Feature :
Brazed Seam, Serrated Termination
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Insulation Diameter :
0.150 (3.81mm)
Width - Outer Edges :
0.290 7.37mm
Not Applicable
Tongue Inside Opening :
0.140 (3.56mm)
Length - Overall :
0.900 22.86mm
Copper
Contact Finish :
Terminal Type :
Spring, Snap
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Length :
22.86mm