PV18-6FF-CY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PV18-6FF-CY
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 RED
Stock
130
In Stock :
130
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Spade Connectors
Terminal Type :
Flanged
Packaging :
Bulk
Depth :
7.1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Red
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Termination :
Crimp
Mount :
Free Hanging
Length :
22.098mm
Tongue Inside Opening :
0.190 (4.83mm)
Width - Outer Edges :
0.280 7.11mm
HTS Code :
Material - Insulation :
Vinyl
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Tin
Insulation :
Insulated
Stud/Tab Size :
6 Stud
Published :
2005
Radiation Hardening :
No
Series :
Pan-Term®
Wire Gauge :
18-22 AWG
ECCN Code :
EAR99
Insulation Diameter :
0.150 (3.81mm)
Feature :
Brazed Seam
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length - Overall :
0.870 22.10mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Wire Gauge (Min) :
18 AWG