PV18-4RX-CY
Mfr.Part #
PV18-4RX-CY
Description
CONN RING CIRC 18-22AWG #4 CRIMP
Stock
90
In Stock :
90
Product Category :
Ring Connectors
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Packaging :
Bulk
Depth :
6.35mm
Length - Overall :
0.880 22.35mm
Terminal Type :
Circular
Series :
Pan-Term®
Contact Plating :
Wire Gauge :
18-22 AWG
Radiation Hardening :
No
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Stud/Tab Size :
4 Stud
Color :
Red
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Diameter :
0.170 (4.32mm)
Width - Outer Edges :
0.250 6.35mm
Length :
22.352mm
Published :
2005
Factory Lead Time :
4 Weeks
Material - Insulation :
Vinyl
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
HTS Code :
Feature :
Brazed Seam, Serrated Termination
Thickness :
0.030 0.76mm