PV18-10LF-L
Mfr.Part #
PV18-10LF-L
Insulation Diameter :
0.150 (3.81mm)
Feature :
Brazed Seam, Serrated Termination
Contact Finish :
Tin
Width :
8.38mm
Terminal Type :
Spring, Snap
Material :
Vinyl
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insulation :
Insulated
Length :
24.638mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Wire Gauge :
18-22 AWG
Series :
Pan-Term®
Width - Outer Edges :
0.330 8.38mm
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Tongue Inside Opening :
0.190 (4.83mm)
Published :
Length - Overall :
0.970 24.64mm