PV18-10LF-CY
Mfr.Part #
PV18-10LF-CY
Spade Connectors
Factory Lead Time :
4 Weeks
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Insulation Diameter :
0.150 (3.81mm)
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Length - Overall :
0.970 24.64mm
Mount :
Free Hanging
Wire Gauge :
18-22 AWG
HTS Code :
Stud/Tab Size :
10 Stud
Depth :
8.4mm
Tongue Inside Opening :
0.190 (4.83mm)
Feature :
Brazed Seam, Serrated Termination
Orientation :
Straight
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Width - Outer Edges :
0.330 8.38mm
Terminal Type :
Spring, Snap
Length :
24.638mm