PV14-6RN-C
Mfr.Part #
PV14-6RN-C
Description
CONN RING CIRC 14-16AWG #6 CRIMP
Product Category :
Ring Connectors
Insulation Diameter :
0.170 (4.32mm)
Terminal Type :
Circular
Width - Outer Edges :
0.250 6.35mm
Gender :
FEMALE
Wire Gauge :
14-16 AWG
Width :
541.02mm
Blue
Weight :
104.326245g
Packaging :
Bulk
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Overall :
0.840 21.34mm
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
Copper
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Thickness :
0.032 0.81mm
Depth :
6.4mm
4 Weeks
Contact Plating :
Tin
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Feature :
Brazed Seam
Series :
Pan-Term®
Length :
21.3mm