PV14-10FB-3K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PV14-10FB-3K
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #10 BLU
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Spade Connectors
Material - Insulation :
Vinyl
Wire Cross Section :
2.5 mm2
Terminal Gender :
FEMALE
Insulation :
Insulated
Width - Outer Edges :
0.340 8.64mm
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Tongue Inside Opening :
0.200 (5.08mm)
HTS Code :
Length - Overall :
0.860 21.84mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Type :
Standard
Factory Lead Time :
4 Weeks
Published :
Stud/Tab Size :
10 Stud
Color :
Blue
Wire Gauge :
14-16 AWG
Contact Plating :
Tin
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Copper
Length :
21.844mm
Depth :
8.64mm
Series :
Pan-Term®
Insulation Diameter :
0.170 (4.32mm)