PV14-6FX-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PV14-6FX-C
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #6 BLU
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Spade Connectors
ECCN Code :
EAR99
Length :
22.606mm
Terminal Gender :
FEMALE
Mount :
Free Hanging
Feature :
Brazed Seam, Serrated Termination
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Overall :
0.890 22.61mm
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
4 Weeks
Insulation Diameter :
0.200 (5.08mm)
Published :
2001
Color :
Blue
Contact Plating :
Tin
Material - Insulation :
Vinyl
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Insulation :
Insulated
Tongue Inside Opening :
0.150 (3.81mm)
Terminal Type :
Standard
Contact Material :
Copper
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Depth :
7.11mm
Width :
7.11mm
Width - Outer Edges :
0.280 7.11mm
Stud/Tab Size :
6 Stud
Wire Gauge (Min) :
14 AWG