PV14-5SLF-C
Mfr.Part #
PV14-5SLF-C
Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #5 BLU
Product Category :
Spade Connectors
Length :
20.32mm
Width :
6.35mm
Color :
Blue
Length - Overall :
0.800 20.32mm
Tongue Inside Opening :
0.120 (3.05mm)
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Feature :
Serrated Termination
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Factory Lead Time :
2 Weeks
Stud/Tab Size :
5 Stud
Terminal Type :
Spring, Snap
Free Hanging
Terminal Gender :
FEMALE
ECCN Code :
EAR99
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Width - Outer Edges :
0.250 6.35mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Insulation Diameter :
0.175 (4.45mm)
Contact Finish :
Wire Gauge (Max) :
16 AWG