PV14-14RB-3K
Mfr.Part #
PV14-14RB-3K
Description
CONN RING CIRC 14-16AWG #1/4
Product Category :
Ring Connectors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Length :
26.67mm
Insulation Diameter :
0.170 (4.32mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Tin
Width :
11.43mm
Contact Material :
Copper
Terminal Type :
Circular
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width - Outer Edges :
0.450 11.43mm
Material - Insulation :
Vinyl
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Termination :
Crimp
Length - Overall :
1.050 26.67mm
HTS Code :
Insulation :
Insulated
Radiation Hardening :
No
Thickness :
0.031 0.79mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
4.930549kg
Wire Gauge :
14-16 AWG
Wire Cross Section :
2.5 mm2
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Depth :
11.43mm
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Wire Gauge (Max) :
14 AWG