PV14-10LFX-M
Mfr.Part #
PV14-10LFX-M
Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #10 BLU
Product Category :
Spade Connectors
Terminal Type :
Spring, Snap
Wire Gauge :
14-16 AWG
Depth :
8.38mm
HTS Code :
Stud/Tab Size :
10 Stud
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Insulation Diameter :
0.200 (5.08mm)
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Crimp
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Packaging :
Bulk
Feature :
Brazed Seam, Serrated Termination
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Tongue Inside Opening :
0.200 (5.08mm)
Length - Overall :
1.010 25.65mm
Mount :
Free Hanging
Width :
8.38mm
Material - Insulation :
Vinyl
Width - Outer Edges :
0.330 8.38mm
Length :
25.654mm