PV14-10LFX-C
Mfr.Part #
PV14-10LFX-C
Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #10 BLU
Stock
74
In Stock :
74
Product Category :
Spade Connectors
Terminal Gender :
FEMALE
Terminal Type :
Spring, Snap
Width - Outer Edges :
0.330 8.38mm
Tongue Inside Opening :
0.200 (5.08mm)
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Insulation Diameter :
0.200 (5.08mm)
Contact Material :
Copper
Published :
2001
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length - Overall :
1.010 25.65mm
Contact Finish :
Tin
Radiation Hardening :
No
Insulation :
Insulated
Termination :
Crimp
Length :
25.654mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Brazed Seam, Serrated Termination
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Width :
8.38mm
ECCN Code :
EAR99
Color :
Blue
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Stud/Tab Size :
10 Stud
Wire Gauge (Max) :
16 AWG