PTS635SL25SMTR LFS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTS635SL25SMTR LFS
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Outline :
6.00mm x 3.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Gull wing
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Force :
130gf
Actuator Orientation :
Top Actuated
Series :
PTS635
Actuator Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Circuit :
SPST-NO
Illumination :
Non-Illuminated
Actuator Type :
Rectangular Button
Actuator Height off PCB, Vertical :
2.50mm
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~60°C