PTS635SH43LFS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTS635SH43LFS
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Number of Positions :
1
Depth :
3.5mm
Contact Material :
Bronze
Min Operating Temperature :
-40°C
Mechanical Life :
20,000 Cycles
Illumination Type :
Non-Illuminated
Contact Plating :
Silver
Mounting Type :
Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical :
4.30mm
Radiation Hardening :
No
Series :
PTS635
Actuator Orientation :
Top Actuated
Circuit :
SPST-NO
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Switch Function :
Off-Mom
Termination :
PC Pins
Actuator Type :
Rectangular Button
Max Current Rating :
50mA
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Contact Resistance :
100MOhm
Actuator Length :
800μm
Termination Style :
PC Pin
Operating Force :
200gf
Number of Poles :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
12V
Current Rating :
50mA
Published :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Actuator Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length :
7.9mm
Illumination :
Non-Illuminated
Mount :
PCB, Through Hole
Throw Configuration :
SPST
Outline :
6.10mm x 3.70mm
Max Operating Temperature :
60°C
Max Voltage Rating (DC) :
12V