PT150-1500
Mfr.Part #
PT150-1500
Description
FIXED IND 150UH 7.7A 50 MOHM TH
Depth :
15.75mm
Test Frequency :
1kHz
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pbfree Code :
No
Series :
PT
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Tolerance :
±15%
Construction :
Cylindrical
JESD-609 Code :
e0
Lead Spacing :
12.7mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Through Hole
Material - Core :
Iron Powder
Packaging :
Bulk
Lead Length :
12.7mm
Current Rating :
7.7A
Lead Diameter :
1.02 mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Max DC Current :
7.7A
Size / Dimension :
1.500Diax0.620W 38.10mmx15.75mm
Inductance :
150μH
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Datasheets
PT150-1500
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD