PT150-1040-VM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT150-1040-VM
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 150UH 3.4A 100 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Depth :
15.24mm
Terminal Shape :
Wire
Series :
PT
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Radiation Hardening :
No
Type :
Toroidal
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.950Lx0.600W 24.13mmx15.24mm
Lead Diameter :
0.63 mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±15%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Shielding :
yes
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Material - Core :
Iron Powder
Max DC Current :
3.4A
Height Seated (Max) :
1.170 29.72mm
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Through Hole
Height :
29.72mm
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Inductance :
150μH
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Test Frequency :
1kHz
Lead Spacing :
11.43mm
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current Rating :
3.4A
Datasheets
PT150-1040-VM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD