PS-60PE-D4T2-M1AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PS-60PE-D4T2-M1AE
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Published :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Style :
Board to Cable/Wire
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.681 17.30mm
Number of Positions Loaded :
All
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Black
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Number of Pins :
60
Contact Plating :
Gold
Insulation Color :
Black
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Overall Contact Length :
0.657 16.70mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
60
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Rows :
2
Connector Type :
Header
Series :
PS
Datasheets
PS-60PE-D4T2-M1AE
PS Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 60-Position Board to Cable/Wire 0.681 17.30mm Height
PS-60PE-D4T2-M1AE Overview
It comes in Header packaging.The device's mounting type is Through Hole.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the PS Series of products.The device is equipped with 60 pins.Its Keying Slot, Mounting Flange feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Through Hole.