PS-34PE-D4LT2-M1E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PS-34PE-D4LT2-M1E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER R/A 34POS 2.54MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish - Post :
Tin
Termination :
Solder
Contact Shape :
Square
Series :
PS
Color :
Black
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Pins :
34
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
2
Number of Positions Loaded :
All
Pitch :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Insulation Color :
Black
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Insulation Height :
0.327 8.30mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions :
34
Datasheets
PS-34PE-D4LT2-M1E
PS Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 34-Position Board to Cable/Wire 0.327 8.30mm Height
PS-34PE-D4LT2-M1E Overview
Packaging is Header.Through Hole, Right Angle is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the PS Series, it can be found in this category.It has 34 pins.With its Keying Slot, Mounting Flange feature, it is more powerful in many ways.In this case, Through Hole mounts the part.