PRPC040SBAN-M71RC
Mfr.Part #
PRPC040SBAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
Flash
Mount :
Through Hole
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
2.54mm
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~105°C
COMMERCIAL
Factory Lead Time :
5 Weeks
Number of Positions :
40
Number Of PCB Rows :
1
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Body Length or Diameter :
4 inch
Contact Resistance :
20mOhm
Body Breadth :
0.098 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Rows :
1
Datasheets
PRPC040SBAN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC040SBAN-M71RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 40-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height