PRPC039DGAN-M71RC
Mfr.Part #
PRPC039DGAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 78POS 2.54MM
Published :
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Body Length or Diameter :
3.9 inch
Number of Positions :
78
Number Of PCB Rows :
2
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Body Breadth :
0.197 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
PRPC039DGAN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC039DGAN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 78-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height