PRPC039DABN-RC
Mfr.Part #
PRPC039DABN-RC
Description
CONN HEADER VERT 78POS 2.54MM
Operating Temperature :
-40°C~105°C
UL94 V-0
Body Depth :
0.1 inch
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Insulation Height :
0.098 2.50mm
COMMERCIAL
JESD-609 Code :
e4
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Body Length or Diameter :
3.9 inch
Number of Positions :
78
Mounting Type :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.230 5.84mm
Connector Type :
Header, Breakaway
Overall Contact Length :
0.558 14.18mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Color :
Black
Mount :
Through Hole
Datasheets
PRPC039DABN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC039DABN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 78-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height