PRPC039DAAN-RC
Mfr.Part #
PRPC039DAAN-RC
Description
CONN HEADER VERT 78POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Positions :
78
Black
Overall Contact Length :
0.448 11.39mm
Square
JESD-609 Code :
e4
Push-Pull
Body Depth :
0.1 inch
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Body Length or Diameter :
3.9 inch
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
PRPC039DAAN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC039DAAN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 78-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height