PRPC037DGAN-M71RC
Mfr.Part #
PRPC037DGAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 74POS 2.54MM
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Positions :
74
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Breadth :
0.197 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Body Length or Diameter :
3.7 inch
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Black
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Header, Breakaway
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Datasheets
PRPC037DGAN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC037DGAN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 74-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height