PRPC036DFBN-RC
Mfr.Part #
PRPC036DFBN-RC
Description
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Unshrouded
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Number of Positions :
72
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Through Hole
Body Depth :
0.1 inch
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.637 16.17mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Body Length or Diameter :
3.6 inch
Datasheets
PRPC036DFBN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC036DFBN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 72-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height