PRPC036DBBN-M71RC
Mfr.Part #
PRPC036DBBN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 72POS 2.54MM
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Number of Positions :
72
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Body Length or Diameter :
3.6 inch
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Solder
Mount :
Through Hole
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Body Breadth :
0.197 inch
Datasheets
PRPC036DBBN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC036DBBN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 72-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height