PRPC036DABN-RC
Mfr.Part #
PRPC036DABN-RC
Description
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Contact Length - Post :
0.230 5.84mm
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Reference Standard :
UL
Overall Contact Length :
0.558 14.18mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Body Depth :
0.1 inch
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Body Length or Diameter :
3.6 inch
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Positions :
72
Datasheets
PRPC036DABN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC036DABN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 72-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height