PRPC035DGAN-M71RC
Mfr.Part #
PRPC035DGAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 70POS 2.54MM
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Body Breadth :
0.197 inch
Body Length or Diameter :
3.5 inch
1 (Unlimited)
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Number of Positions :
70
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Unshrouded
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
PRPC035DGAN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC035DGAN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 70-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height