PRPC035DFBN-RC
Mfr.Part #
PRPC035DFBN-RC
Description
CONN HEADER VERT 70POS 2.54MM
Number of Positions :
70
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Overall Contact Length :
0.637 16.17mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Published :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Body Length or Diameter :
3.5 inch
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Solder
Body Depth :
0.1 inch
Number Of PCB Rows :
2
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Style :
Board to Board or Cable
Mount :
Through Hole
Datasheets
PRPC035DFBN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC035DFBN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 70-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height