PRPC035DABN-RC
Mfr.Part #
PRPC035DABN-RC
Description
CONN HEADER VERT 70POS 2.54MM
All
Body Depth :
0.1 inch
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Published :
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Body Length or Diameter :
3.5 inch
Contact Length - Post :
0.230 5.84mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Black
JESD-609 Code :
e4
Overall Contact Length :
0.558 14.18mm
Number of Positions :
70
Datasheets
PRPC035DABN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC035DABN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 70-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height