PRPC034DFBN-RC
Mfr.Part #
PRPC034DFBN-RC
Description
CONN HEADER VERT 68POS 2.54MM
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Body Length or Diameter :
3.4 inch
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Push-Pull
Overall Contact Length :
0.637 16.17mm
UL94 V-0
JESD-609 Code :
e4
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Published :
Body Depth :
0.1 inch
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Positions :
68
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
PRPC034DFBN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC034DFBN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 68-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height