PRPC031SACN-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRPC031SACN-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 31POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Overall Contact Length :
0.648 16.47mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Insulation Height :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Contact Shape :
Square
Number of Rows :
1
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Conductors :
ONE
Style :
Board to Board or Cable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length - Termination :
0.32 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Reliability :
COMMERCIAL
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Type :
Male Pin
Termination :
Solder
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Reference Standard :
UL
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Color :
Black
Contact Length - Post :
0.320 8.13mm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Shrouding :
Unshrouded
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Material :
Brass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number Of PCB Rows :
1
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Number of Positions :
31
Published :
Datasheets
PRPC031SACN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC031SACN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 31-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height