PRPC031DBBN-M71RC
Mfr.Part #
PRPC031DBBN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 62POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
COMMERCIAL
Body Breadth :
0.197 inch
Insulation Color :
Black
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Number of Rows :
2
Body Length or Diameter :
3.1 inch
Number Of PCB Rows :
2
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
ONE
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Number of Positions :
62
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
PRPC031DBBN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC031DBBN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 62-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height