PRPC029SADN-RC
Mfr.Part #
PRPC029SADN-RC
Description
CONN HEADER VERT 29POS 2.54MM
Headers, Male Pins
JESD-609 Code :
e4
Number Of PCB Rows :
1
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Length - Termination :
0.42 inch
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Number of Positions :
29
Number of Rows :
1
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Unshrouded
Overall Contact Length :
0.748 19.01mm
Body Length or Diameter :
2.9 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
PRPC029SADN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC029SADN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 29-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height