PRPC026SADN-RC
Mfr.Part #
PRPC026SADN-RC
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Number of Positions :
26
Terminal Pitch :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.748 19.01mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Body Length or Diameter :
2.6 inch
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Length - Termination :
0.42 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
PRPC026SADN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC026SADN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 26-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height