PRPC021SADN-RC
Mfr.Part #
PRPC021SADN-RC
Description
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM
Number of Rows :
1
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Positions :
21
Number Of PCB Rows :
1
Contact Shape :
Square
Mount :
Through Hole
Overall Contact Length :
0.748 19.01mm
Length - Termination :
0.42 inch
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e4
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Published :
Terminal Pitch :
2.54mm
Datasheets
PRPC021SADN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC021SADN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 21-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height