PRPC018SGAN-M71RC
Mfr.Part #
PRPC018SGAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 18POS 2.54MM
Stock
744
In Stock :
744
Number of Positions :
18
Published :
2011
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Number Of PCB Rows :
1
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Reference Standard :
UL
Terminal Pitch :
2.54mm
Flash
Body Breadth :
0.098 inch
Contact Material :
Brass
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Contact Resistance :
20mOhm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
PRPC018SGAN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC018SGAN-M71RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 18-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height