PRPC016DFBN-RC
Mfr.Part #
PRPC016DFBN-RC
Description
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
Stock
270
In Stock :
270
Published :
2011
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
32
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Through Hole
Overall Contact Length :
0.637 16.17mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Body Length or Diameter :
1.6 inch
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Fastening Type :
Push-Pull
Body Depth :
0.1 inch
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Datasheets
PRPC016DFBN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC016DFBN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 32-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height