PRPC015SBAN-M71RC
Mfr.Part #
PRPC015SBAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 15POS 2.54MM
Stock
434
In Stock :
434
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Style :
Board to Board or Cable
Contact Resistance :
20mOhm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Number of Rows :
1
Body Breadth :
0.098 inch
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Positions :
15
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Published :
2011
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number Of PCB Rows :
1
UL94 V-0
Terminal Pitch :
2.54mm
Datasheets
PRPC015SBAN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC015SBAN-M71RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 15-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height